Norimberská panna (La poupée de Nuremberg) je opera o jednom jednání francouzského skladatele Adolpha Charlese Adama, která byla poprvé uvedena 21. února 1852 v pařížském Théâtre Lyrique. Libreto, inspirováno příběhem E. T. A. Hoffmanna Der Sandmann, napsali Adolph de Leuvena Arthur Rousseau de Beauplan na námět oživlé loutky zasazený do komického až fraškovitého děje. Příběh se točí kolem výrobce hraček Cornelia, který stvořil panenku jako manželku pro svého syna a chce ji přivést k životu. Když však přijde čas, vypukne chaos a věci naberou zcela nečekaný spád.
Tyjátr Mistra Pedra (El retablo de maese Pedro) je opera na španělské libreto podle epizody z Dona Quijota (část II.,kapitola 26) od Miguela de Cervantese. Hudbu zkomponoval Manuel de Falla, jenž reprezentuje skupinu španělských skladatelů 20. století, kteří získali mezinárodní úspěch. Loutkovou operu si u něj objednala princezna de Polignaca ve světové premiéře byla provedena nejprve koncertně 23. března 1923 v Teatro San Fernando v Seville, a poté scénicky 25. června 1923 v paláci princezny z Polignacu v Paříži. Vzhledem ke své délce necelé půl hodiny, mimořádně exponovanému partu pro chlapecké sólo, a taktéž využití loutek, není dílo součástí standardního operního repertoáru.
TYJÁTR MISTRA PEDRA: NORIMBERSKÁ PANNA
Divadlo F. X. Šaldy
[libreto: Adolphe de Leuven a Victor-Arthur Rousseau de Beauplan (Adam) Manuel de Falla (Falla)] - Netradiční operní tituly s loutkamiv hlavní roli.