DERNIÉRA: Labutí jezírko

 
06. 04. 2019
 
10:00

Loutková hudební pohádka na motivy baletu P. I. Čajkovského

Na motivy věhlasného pohádkového baletu Petra Iljiče Čajkovského (1840-93) Labutí jezero připravilo Naivní divadlo loutkovou hudební komedii Labutí jezírko.

Princi, kterému se ani za mák nechce do ženění, učaruje během lovu labuť s korunkou na hlavě. Rozpozná v ní zakletou princeznu a opravdu – labuť se každý večer na chvíli proměňuje v krásnou dívku. Ta se Princi představí coby Odeta a prozradí mu, že ji do labutí podoby uvěznil zlý Rudovous a že zakletí může zlomit pouze věrná láska. Rudovous se však s novým sokem nehodlá jen tak smířit a je pouze otázkou času, kdy se Princ s Rudovousem utká v boji na život a na smrt…

Dvorní autorka Naivního divadla, Iva Peřinová, při psaní vycházela ze známého libreta k romantickému baletu, zároveň ale po svém rozpracovala některé z motivů (brusinky coby původ Rudovousovy čarovné moci, jeho pomocníci z řad lesních divousů a divoženek atd.) Pohrává si rovněž s komičností faktu, že se Královninou snachou může stát labuť.

Labutí jezírko je nejen krásnou pohádkou o čarovné moci lásky či loutkovou „hrou na balet“ P. I. Čajkovského (jeho hudba v úpravě Vratislava Šrámka samozřejmě dominuje celé inscenaci). Jména režiséra (Tomáš Dvořák) a výtvarníka (Ivan Nesveda), kteří v Naivním divadle stáli u zrodu řady úspěšných inscenací (například Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků či Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla), jsou zárukou, že se opět jedná o vskutku loutkářský bonbónek.

Ocenění:
Autorka Iva Peřinová byla za text hry nominována na prestižní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Hra roku 2009.
Iva Peřinová získala za svůj text Cenu Skupovy Plzně 2010.
Inscenace získala diváckou Cenu Vojty Šálka na festivalu DÍTĚ V DLOUHÉ 2010.
Tomáš Dvořák obdržel za režii inscenace (společně s režií inscenace Divadla ALFA James Blond) Cenu Českého literárního fondu 2009.
Inscenace se umístila na 3. místě v anketě odborníků o Nejlepší českou loutkovou inscenaci sezony 2009/2010 - Cena ERIK).
Festival KREMNICKÉ GAGY 2011 (SLOVENSKO) - Cena (Zlatý Gunár) za nejlepší inscenaci v kategorii Produkce pro děti
Pořadatel: Naivní divadlo