Koncert polyfonie v Lázních

 
17. 03. 2019
 
17:00

Vokální ensemble I Dilettanti a Cum decore

Thomas Tallis patří mezi nejzajímavější skladatele pozdní renesance. Jeho 40 ti hlasý motet Spem in alium už léta považujeme za velkou interpretační výzvu. Spojili jsme tedy síly rozšířených Dilettantů s libereckým sborem Cum decore, který se podobné hudbě už dlouho věnuje. Krom této legendární skladby na koncertě zazní také Palestrinovo slavné Stabat mater, nádherně tklivé lamentace Jeremíáše proroka od Thomase Tallise a další skvosty vokální polyfonie. Prostory Galerie jsou ideální pro tento druh hudby a my se je pokusíme variabilně využít tak, aby zážitek z hudby byl nezapomenutelný a posluchač byl přímo uprostřed věčně krásné hudby.

Vokální ensemble I Dilettanti založil v roce 2015 Čeněk Svoboda s přáteli, se kterými se už dlouho věnuje interpretaci renesanční a barokní vokální hudby. Soubor vystupuje ve variabilním obsazení, od madrigalového kvintetu až po komorní sbor s doprovodem instrumentů. Členové souboru prošli či ještě procházejí sólovým pěveckým školením. Motivací pro působení v souboru jim je sdílená a prožívaná náklonnost ke staré hudbě.
Soubor I Dilettanti se specializuje na ucelené koncertní programy, dbá o poučenou interpretaci staré hudby a divákům nabízí nejen hudbu samotnou, ale i její historický a významový kontext. Ke spolupráci si zve přední instrumentalisty, kteří hrají na dobové nástroje nebo jejich kopie.
Repertoár souboru zahrnuje především díla vrcholných polyfoniků pozdní renesance (T. L. de Victoria, G. P. da Palestrina, R. Lassus), dále protestantskou hudbu raného německého baroka (H. Schuetz, J. H. Schein, A. Hammerschmidt), nechybí zde ani pozdně barokní moteta (J. S. Bach). Ústředním motivem naší spolupráce je interpretace madrigalů Claudia Monteverdiho. Nebráníme se ovšem ani občasným výletům za hranice staré hudby (F. Mendelssohn, J. Rhainberger, F. Poulenc a další).
Pořadatel: Oblastní galerie Lázně