Čechy leží u moře

 
23. 02. 2019
 
10:00

Zavřete oči... Slyšíte, jak šumí?

Zavřete oči.
Slyšíte, jak šumí?
Nadechněte se té vůně.
Zašeptejte:
Čechy leží u moře.

Těmito verši končí kniha Moře slané vody výtečného českého básníka Radka Malého. A právě tato báseň stojí v základech inscenace plné mořské vody a současné poezie pro děti.

Tak tedy ještě jednou – zavřete oči a představte si tu možnost: jako před milióny let se Čechy opět ocitly pod mořskou hladinou. Letitý sen současných českých suchozemců – mít moře – se konečně naplnil. A voda, zvláště ta mořská, s sebou přináší spoustu příběhů... Potopené koráby plné pokladů, strašidelně velké zuby dravých ryb, ohromující mořské bouře, útoky pirátských lodí či třeba jen láhev, ve které je ukrytý prosebný vzkaz trosečníkův... Ale vedle příběhů přináší nedozírné a hluboké moře především náladu, pocit, atmosféru, nebo – chcete-li – poezii.

A právě o poezii jednoho z nejuznávanějších českých básníků pro děti se opírá inscenace režisérky Michaely Homolové, která je v NDL podepsána pod celou řadou úspěšných titulů pro děti (Budulínek, Proletět duhou, O beránkovi, který spadl z nebe aj.).

Ocenění:

Cena Divadelních novin za Tvůrčí počin sezóny 2015/2016 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo – Radek Malý, Vít Peřina a Michaela Homolová za autorství inscenace.

Cena ERIK za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci sezóny 2015/2016.

Festival MATEŘINKA 2017:
Cena festivalu za režii (Michaela Homolová), dramaturgii a podíl na scénáři (Vít Peřina), výpravu (Barbora Jakůbková)
Čestné uznání poroty za kolektivní herecký výkon (Michaela Homolová, Filip Homola, Dan Kranich, Adam Kubišta) a za hudební a zvukový design (Filip Homola a Milan Blažek)

Nominace na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší scénografie roku 2015 (Barbora Jakůbková)

Představení se hraje ve Studiu NDL s omezenou kapacitou míst.
Pořadatel: Naivní divadlo