Výstava - Kolem světa - Blanka Kirchner a Yveta Anna Kroupová

 
od 22. 06. 2024
 
18:00
 
do 10. 08. 2024
 
18:00
Logo MOON gallery MOON gallery
Facebook

Výstava je pořádaná ve spolupráci s Fakultou umění a architektury Technické univerzity Liberec.

Kolem světa
Galerie na libereckém papírovém náměstí se jmenuje v překladu Měsíc a vernisáže v této galerii probíhají za úplňku, což přidává mystický a symbolický rozměr celému zážitku. Měsíc se tedy stal naším hlavním inspiračním bodem. Vesmírný objekt, který obíhá naši planetu, nám slouží jako metafora pro neustálý pohyb, změnu a cykly v životě.
V rámci této výstavy jsme zorganizovali štafetu vět kolem světa, do které bylo zapojeno 31 lidí, včetně autorek výstavy, které štafetu zahajují a ukončují. Základ výstavy tvoří textový soubor vět, které postupně píší lidé den za dnem během května a června, sledující cestu Měsíce, který během této doby jednou oběhne Zemi. Tato štafeta vět probíhá od úplňku do úplňku, čímž se do procesu zapojuje celá naše planeta v synchronizaci s lunárními cykly.
Druhá štafeta vět bude vyhlášena na vernisáži. Na rozdíl od první, tato štafeta již nebude striktně kopírovat cestu kolem světa, ale otevře se široké veřejnosti. Zapojit se bude moci každý, kdo se bude chtít podělit o svůj příběh či myšlenku, čímž se druhá štafeta a sbírka vět stane živým organismem, který se bude vyvíjet a růst s každým novým přispěvatelem.
Textové instalace, které tvoří jádro výstavy, jsou doplněny autorskou kresbou Yvety Anny Kroupové, která vznikla speciálně pro tuto příležitost. Kresba reflektuje tematiku cestování, pohybu a neustálé změny, což je ve své podstatě propojeno s hlavní myšlenkou výstavy Kolem světa.
Tato výstava tedy není jen statickou prezentací uměleckých děl, ale interaktivním a dynamickým procesem, který propojuje lidi napříč celým světem skrze slova a umění, přičemž hlavní inspirací a tichým průvodcem je nám Měsíc, věčný symbol změny a cykličnosti.
Pořadatel: MOON gallery