Kenvelo - Aneta Marie Rita

 
od 24. 05. 2024
 
18:00
 
do 31. 07. 2024
 
18:00
Logo Galerie Ahoj Nazdar Čau Galerie Ahoj Nazdar Čau
Facebook

Aneta Marie Rita je multidisciplinární umělkyní, v jejíž tvorbě převládá malba, výšivka, ilustrace, kresba, grafika a keramický objekt.

V malbě Aneta kombinuje různé techniky a výsledkem jsou pak snově rozmlžené předměty a výjevy ze života nejen jejího, ale i jejím pohledem převyprávěné příběhy například Anetiny maminky, která se v mládí věnovala judu. V jiné sérii obrazů pak třeba zkoumá téma radosti, rituálů a lidské povahy, spojení člověka a přírody. Inspiraci čerpá z pravěku, z masek, zdobení lidí i mytických postav.
Aneta se také věnuje výšivce, a to již od dětství, kdy šila panenky, zvířátka a oblečky na ně. Během dospívání pak šila a vyšívala kabelky. Na vysoké škole zpracovala zadané téma Vizuální hostina, tak, že celou večeři ušila včetně nádobí. V technice výšivky se cítí jako doma a vrátila se k ní, když prodělávala běžnou nemoc a nemohla působit ve svém ateliéru.
Aneta říká, že u vyšívání plyne čas jinak, výšivku nelze urychlit, jde o způsob meditace. Meditace i v tom smyslu, že jde o práci haptickou, při které může být mysl prázdná. Při vyšívání odpočívá od malby.
K výšivce přistupuje podobně jako v malbě kladením barev vedle sebe, čímž vytváří objem věci. Odstíny se nedají míchat jako hmotná barva, ale dají se různě vrstvit, měnit, aby fungovaly v celku. Finální vyšívané objekty Aneta nevytváří z nových materiálů, ale recykluje textil, který už doma má (sametový top, povlak na polštář, brokát po babičce…). Formátově jsou obrazy podřízené starožitnému rámu, který má svou roli ve finálním objektu. Ve výšivce zpracovává témata přenesená z kreseb, které vznikají v plenéru, ve městě i doma.
Na výstavě ve vitrínkách jsou zastoupeny obě zmiňované polohy Anetiny tvorby, výšivkami v jedné a malbou v druhé vitrínce. Název výstavy Kenvelo, což hebrejsky znamená ano a ne, má v sobě onu polaritu, kterou můžeme sledovat na jedné straně v barevnosti výšivek, tak v barevně vyprázdněné malbě na druhé straně, v jasnosti tematiky v jedné a nejasné povaze druhé...
Umělecká studia Aneta započala na na SUPŠ sklářské v Železném brodě, vysokoškolské studium absolvovala na FUD UJEP v Ústí nad Labem v Ateliéru sklo, poté navštěvovala Ateliér vizuální design, stáž absolvovala v Turecku na Suleyman Demirel Universitesi Turkey v Ateliéru grafického designu a studium završila na FaVU VUT v Brně v Ateliéru intermédií. Aneta žije a tvoří v Praze.
Pořadatel: Galerie Ahoj Nazdar Čau