ORTEN! - DERNIÉRA

 
23. 04. 2024
 
19:00
Logo Divadlo F. X. Šaldy Divadlo F. X. Šaldy

Cena Divadelních novin 2020/2021 - Kategorie Online (jednorázové projekty dostupné na internetu, popřípadě v televizi): Adam Steinbauer za režii streamované verze inscenace Orten!

Více zde https://www.divadelni-noviny.cz/ceny-divadelnich-novin
Autorská adaptace deníků Jiřího Ortena. Ve spolupráci s Divadlem 3+kk.
Inscenace Orten! je původní adaptací deníků Jiřího Ortena, které si mladý básník židovského původu psal v letech 1939-41 až do dne svých dvacátých druhých narozenin, kdy byl sražen projíždějící německou sanitkou. Opírá se také o jeho poezii a korespondenci, především se snoubenkou Věrou Fingerovou a blízkým přítelem Ivanem Blatným.
Díky naléhavému herectví Ondřeje Kolína nahlížíme téměř intimně do duše dospívajícího básníka. Osud výjimečně nadaného mladíka se dramaticky střetává s dějinnou katastrofou nacismu a druhé světové války. V období prvních lásek, hledání vlastní identity a objevování opojné magie básnické tvorby, psané na kulatých stolečcích pražských kaváren, se Orten stává v důsledku svého původu a stupňující se nacistické perzekuce štvancem ve vlastní zemi, známé město se proměňuje v hrozivé nepřátelské území a přecitlivělý básník se ocitá v nedobrovolné izolaci daleko od všeho, co mu bylo blízké.
Záznam představení Orten! najdete online na Dramoxu.
Pořadatel: Divadlo F. X. Šaldy