SVĚTÁCI

 
19. 09. 2023
 
19:00
Logo Divadlo F. X. Šaldy Divadlo F. X. Šaldy

[V. Blažek, Z. Podskalský, K. Dušková, J. Janků] Divadelní adaptace kultovního filmu.

Slavnou filmovou komedii režiséra Zdeňka Podskalského Světáci z roku 1969 zná snad každý milovník české kinematografie. Ačkoliv je plná úžasného humoru, vznikala ve velmi těžkých časech nedlouho poté, co byla naše republika obsazena spřátelenými armádami. Mezi řádky tak do komediálního příběhu pronikla i spousta hořkosti, ironie a také vzpomínání na lepší časy.
Trojice venkovských fasádníků, jejichž snem je prožít alespoň jednu noc v luxusní restauraci, vyvine nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního zdání vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv se postupně rozvíjí v sérii bizarních scén a dialogů plných slovní i situační komiky. Není žádným tajemstvím, že všichni herci v hlavních rolích dostali při natáčení velký prostor k improvizaci, a také díky tomu se film zařadil k těm nejvtipnějším komediím své doby.
Výrazně divadelní charakter situací se stal inspirací k tomu, že jsme se rozhodli převést předlohu do jevištní podoby. Naše adaptace se nesnaží film kopírovat, děj jsme přenesli z šedesátých let do současnosti, charakter komiky a jedinečný humor jsme se ovšem snažili zachovat. Věříme, že tak vznikne komedie, která osloví nejen milovníky původního filmu, ale i mladší generaci diváků, kteří třeba předlohu neznají. Inscenaci režíruje Kateřina Dušková a v hlavních rolích se představí Martin Polách, Zdeněk Kupka, Tomáš Váhala, Veronika Korytářová, Jana Hejret Vojtková, Kateřina Kornhäuserová, Markéta Tallerová a Martin Stránský.
Pořadatel: Divadlo F. X. Šaldy