E.T.A. Hoffmann aneb génius hrůzy

 
od 02. 05. 2023
 
10:00
 
do 26. 05. 2023
 
19:00
Logo Krajská vědecká knihovna Krajská vědecká knihovna

U příležitosti oslav odkazu jedinečného německého autora E. T. A. Hoffmanna, od jehož úmrtí loni 25. června uplynulo 200 let, představujeme jeho dílo v rámci výstavy na téma „Horor a fantastika“.

Hoffmann a jeho dílo symbolizují nejen začátky moderního hororu nebo fantasy, ale také multimediální a nadnárodní ohlas umění. Narozen v Prusku, v dnešním ruském Kaliningradu (dříve Königsberg, česky jako Královec), prožil svůj život v různých částech Evropy, například i ve Varšavě. Jeho nelehký osud a dobrodružná povaha umožnila spoluvytvářet originální dílo.


Snové výjevy, halucinační přízraky, zrcadloví dvojníci, upíři, skřeti, groteskní deformace, ale také podmanivá příroda, ožívající nemrtvé věci, bláznivé příhody, automaty, loutky, čarodějové a čarodějnice provázejí už více než 200 let autorskou tvorbu výjimečné osobnosti světové a také německé kultury Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna (1776-1822).


Světoznámý hudebník, básník i malíř našel rovněž velký ohlas na české scéně od 19. století do současnosti. Tato výstava chce upozornit na řadu děl a pozoruhodných artefaktů u nás vydaných. Nejen díky poutavému překladu, ale také co se týká knižní úpravy, typografie, ilustrací nebo vazebních variant.
Pořadatel: Krajská vědecká knihovna