Čarovná rybí kostička

 
28. 01. 2023
 
15:00

Pohádka o rybí kostičce, která má kouzelnou moc...

Premiéra: 7. 2. 2015
Autor: Charles Dickens, Markéta Sýkorová
Režie: Markéta Sýkorová
Výprava: Markéta Sýkorová
Hudba: Jan B. Novotný
Hrají: Markéta Sýkorová, Michaela Palaščáková, Petr Štěpánek
Bylo jednou jedno království, chudé jako ta kostelní myš, která se zabydlela v prázdné královské pokladně. Na výplaty dvořanů a služebníků už dávno nezbývaly dukáty, a tak na královském hradě nakonec skoro nikdo nezůstal. Jenom nešťastný král, nemocná královna a jejich dcera Alenka. A abychom nezapomněli, ještě tam žilo sedmnáct Alenčiných mladších sourozenců, o které se ona musela od rána do večera starat. A že těch starostí s tak početnou drobotinou není málo, o tom tedy nepochybujte! Vypravit z postele, připravit snídani, uvařit oběd, umýt nádobí a společně vyrazit do města na vycházku... a tak pořád dokola.
Myslíte, že Alence v tomhle kolotoči ještě zbyla chvilka pro sebe? Čas na vdávání by už pomalu měla, ale na svatební myšlenky jí naopak čas nezbývá vůbec žádný... A přitom princ Princmetálius je tak krásný a hodný...
Naštěstí v království žije i dobrá víla Bábrlína a ta Alence věnuje kouzelnou rybí kostičku. Kostička však umí splnit přání pouze jednou jedinkrát a ještě k tomu tehdy, je-li použita v tu správnou chvíli... Ale kdy ta chvíle přijde? Je to už teď, anebo ještě ne? Možná že zítra bude kouzelných sil potřeba mnohem víc... A kdo ví, co přijde pozítří?
Jediná pohádka z pera slavného anglického romanopisce Charlese Dickense patří do zlatého fondu moderních pohádek. Vychází z tradice literárního realismu, kterého byl Dickens dvorním představitelem. I proto je příběh Alenky a jejího chudého otce krále – přes všechny své bláznivé peripetie – vlastně zcela uvěřitelný. A jelikož byl Dickens ke všemu Angličan, můžete se těšit i na velkou dávku typického anglického humoru. To vše v režii a výpravě Markéty Sýkorové, která svou dramatizaci doplnila i o řadu krásných písniček.
Pořadatel: Naivní divadlo