ART WEEK LIBEREC - Lina Skorobogatchenko - Liebiegové

 
od 10. 09. 2022
 
00:05
 
do 31. 12. 2022
 
23:55

Podchod u ZŠ Liberec, 5. května 64/49, Liberec

Lina Skorobogatchenko (*1995, RU)
Liebiegové
site specific nástěnná malba, 2022
- - -
S lehkostí a citlivostí vytváří absolventka ateliéru grafický design I Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem Lina Skorobatchenko barevné, hravé ilustrace. Profesí grafička dokáže svým rukopisem rozpohybovat postavy i neživé objekty na obraze. Pro Dny evropského dědictví a festival Art Week Liberec připravuje téma spjaté s nejslavnější rodinou města Liberec – rodinou velkotovárníků Liebiegů.

Pro realizaci nástěnné malby kurátorky zvolily členitý průchod u základní školy v ulici 5. května, v těsné blízkosti tramvajových kolejí. Ačkoliv je malba schována uvnitř, díky výklenkům je možné obraz, respektive jeho části, sledovat i z projíždějící tramvaje. Místo je navíc v ulici směřující k Severočeskému muzeu a Oblastní galerii Liberec, institucím, jejichž sbírky byly vybudovány mimo jiné na základě darů potomků Johanna Liebiega.
Autorka na ploše 20 metrů čtverečních zvolila téma života tohoto textilního barona. Ve dvou částech se kolemjdoucí setkají s nejznámějšími fragmenty jeho životního příběhu. První část malby představuje Liebiegovo mládí, seznamování s textilním materiálem a získávání zkušeností na zahraničních cestách. Druhá část připomíná založení továrny v Liberci a jeho významné společenské aktivity v různých oblastech veřejného života. Jednoduchá barevnost, vycházející z původního podkladu, je v kontrastu s detailní, černou linií. Vnitřní stěna svým charakterem láká nenechavce k někdy až vulgárnímu vyjádření, a to ve formě tagů či drobných obrazců. Příchod do budovy 1. stupně si zaslouží uctivější prostředí. Snahou této malé proměny průchodu v komorní galerii však není pouze jeho kultivace. Podstatné je, že se, alespoň na nějaký čas, místo oživí připomínkou malého kousku
liberecké historie.
Pořadatel: Art Week Liberec